بدون شرح

برای تازه شدن دیر نیست

دشتک زیباترین روستای فارس
 

 

 

دشتک یکی از قدیمی ترین  روستاهای استان فارس می باشد که آثاری از دوران هخامنشی در آن یافت شده است.بافت خانه های روستا به علت قرار گرفتن در شیب، پلکانی  میباشد.مردم روستا به زبان فارسی(گویش دشتکی)صحبت می کنند،که از محدود بازمانده ی  گویش پهلوی جنوبی می باشد. هنوز هم در این گویش پاره ای از واژه های کهن پارسی را می توان دید. طبیعت بکر، چشمه های متعدد، کوچه باغ ها و گردو زارهای آن ، هر بیننده ای را محو تماشای خود می کند.این روستا در حدود 450  هکتار باغ انگور و بادام  دیم، و 250 هکتار باغات گردو را دارا می باشد، و اخیرا به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است

 

دشتک روستا یی  است قدیمی که در استان فارس جزو شهرستان مرودشت می باشد. ما دشتکی ها گویش وبعضی رسوم خاص خود را داریم که با روستاهای اطراف کاملا متفاوت است.و تنها سه روستای کندازی، حصار و امام زاده اسماعیل با کمی تفاوت به این گویش تکلم میکنند. باغها وچشمه ها ودو آبشار/ زیبائی منحصربه فردی به دشتک داده است.

در حال حاضر محصولات عمد ه دشتک گردو بادام انگوروکمی دامداری  است

 

              در گذشته دشتک    روستائی خودکفا بود.  گیوه دوزی/ نجاری/زنبور داری/ آسیابانی  نمدمالی  رنگرزی و همچنین به علت قرار گرفتن در سرراه عبور ایل قشقائی از رونق بسیار خوبی بر خوردار بود. قبل از این که مدرسه دولتی  باز شود دشتک دارای چندین مکتب خانه بود و از روستاهای اطراف برای سواد آموزی به آنجا  می آمدند.  در حدود شصت سال پیش  تعداد زیادی با سواد داشتیم. به طور یقین میتوان گفت که دشتک در گذشته مرکز اقتصادی وفرهنگی منطقه ابرج وکامفیروز بودولی امروز از رونق گذشته بر خوردارنیست.بهمین جهت بسیاری ازاین روستا مهاجرت کرده اند وحیف است که  این روستای قدیمی با جاذبه های بکر و دست نخورده وسر سبز از سکنه خالی شود .به امید اینکه روزی همه ایران آباد شود.

    .          

 

,وقایعی که 90 سال گذشته در دشتک اتفاق افتاده است            

 در حدود سال 1300هجری شمسی  شخصی  دشتکی بنام علی بابا تعدادی تفنگچی را دور خود جمع کرده و با نیروهای  دولتی به زدوخورد می پردازد. این اتفاق هم زمان  با نهضت جنگل به سرکردگی میرزاکوچک خان جنگلی بود. از انگیزه علی بابا و اطرافیان او اطلاعی در دست نیست .نیروهای دولتی برای سر کوبی علی بابا به دشتک حمله میکنندودشتک را غارت می نمایند به همین مناسبت بچه هایی که در دشتک در این سال به دنیا آمدند غارتی نام گذاری  کردند . متاسفانه همیشه همین طور است کسانی که باید حافظ جان و مال مردم هم وطن خود باشند به اشکال مختلف اموال وجان مردم را مورد تجاوزقرار می دهند.

واقعه دوم درسال 1322 اتفاق افتاده است.در این سال سران ایل قشقایی و بویراحمدی برای جنگ با نیروهای دولتی به سمیرم حمله وبعداز شکست نیروهای دولتی در راه برگشت تعدادی از روستاهای سر راه خودرا غارت میکنند.البته.    قشقایی ها در این چپاول به علت اینکه با دشتکی ها آشنایی ودادوستد داشتند شرکت نداشتند.در این واقعه در حدود پانزده  نفراز مردم بی دفاع دشتک وهمچنین تعدادی از مهاجمین کشته شدند .تعدادی از آنها کسانی بودند که بالای پشت بام خوابیده بودند وچند نفری هم که برای حمل اموال غارت شده مردم همراه برده بودند کشته شدند.لازم به توضیح است که این حمله غافلگیرانه بود ودشتک آمادگی در مقابل چنین حمله ای را نداشت. .پدران ما تعریف میکنند که تعدادی از مردم با تفنگهای سرپر دلیرانه در مقابل متجاوزین  مقاومت  کردند..

5/1/ 87 نروژ

 روستاهای  زیادی در فلات ایران وجود دارند که دشتک نامیده میشوند ،و در ایران،  افغانستان ، پاکستان وتاجیکستان پراکنده اند.سه تا از این دشتک ها از معروفیت بیشتری بر خوردار هستند

 دشتک ابرج

در استان فارس وجزو شهرستان مرودشت می باشد و به علت وجود طبیعت بکر و دو آبشار زیبا وهمچنین به احتمال زیاد چون خاستگاه دوفیلسوف بزرگ عهد صفوی به نامهای صدرالدین دشتکی وغیاث الدین منصور دشتکی در این روستا میباشد از معروفیت بر خوردار است.

 دشتک اردل   

در چهار محال وبختیاری  ودر یکصد کیلومتری شهرکرد واقع  ودر حدود 5000 سکنه دارد و زادگاه پژمان بختیاری شاعر معاصرمیباشد.

 دشتک پنحشیر

در افغانستان ودر ولایت پنجشیر واقع شده است وبه علت بر خورد نیروهای متخاصم افغانی در این منطقه از معروفیت جهانی بر خوردار است.

 

 

دشتک یکی از روستاهای خود کفای کشور بود واین خودکفایی تا گذشتۀ نه چندان دور ادامه داشت.گردو.بادام.بادام کوهی.کتیرا و....انواع میوه جات(سیب.آلودرختی.انار.زردآلو.شفتالو.انگور و.......)وهمینطورمحصولات دستی مانند گیوه(ملکی)دوزی.شیوه کشی(قسمت زیرین گیوه)ریوار دوزی(قسمت رویۀ گیوه) نمد مالی.نجاری.رنگرزی وهمینطور تولید عسل طبیعی.شیره پزی از محصولات وتولیدات این روستا بود.بسیار از اینها یا از بین رفته اند ویا در حال از بین رفتنند.تنها گردو .بادام .شیره انگور.تولیدعسل طبیعی ومیوه جات با کمی فرازونشیب به حیات خود ادامه میدهد

 

یاد دوران کودکی

(سراینده آقای فیروز بشیری)
 کودکی   بودم  درون  روستا

روستایی سبز و خرم با صفا

مردمانی پاک و بی‌رنگ و ریا

جمله   دلها  بود  با  یاد  خدا

کوهها و  چشمه ها  و  دره ها

باغ و بستان میش ها و بره ها

هی هیۀ چوپان  و صوت نی لبک

نغمه ای خوش بود در گوش فلک


این یکی دارا دیگر درویش بود

هر کسی مشغول کار خویش بود

جملگی  از بهر  امرار  معاش

روز و شب بودند در آماده باش

این یکی کاسب و دیگر دامدار

وان دیگر تیمار کردی مرغزار


این  یکی  نجار  و دیگر  گیوه  دوز

وآن دیگر در باغ شب کردی به روز

این  یکی می‌کرد  پشمی را نمد

وان دیگر می ساختی سنگ لحد

این یکی قصاب و آن صفار بود

وان  طبیب  هر تن  بیما ر بود

عده‌ای هم در کنار نان و آب

آشنا  بودند  با  علم  و کتاب


آن یکی دیوان شعری در برش

بود شوق  معرفت اندر سرش


آن یکی با مثنوی دمساز بود

با جناب  مولوی  همراز بود

آن یکی می‌گفت یاران مثنوی

هست  قرآن بهر  قوم  پهلوی


آن یکی با حافظ یکلا قبا

عارف وارسته و مرد خدا


از شراب شعر حافظ مست بود

نی به بند نیستی نی هست بود

وان دیگر از سعدی آن مرد سخن

ذکر خیری کرد در هر انجمن

وان دیگر دلبسته ی عطار بود

محو اندر وادی آن یار بود


گفت هر کس طی نماید وادیات

او به حق واصل شود یابد نجات

آن یکی می‌خواند اندر هر دمی

بوی جوی مولیان آیدهمی

رودکی بودش انیس و مونسی

ذکر او می‌کرد در هر مجلسی

این یک از خاقانی و آن گنجوی

برده   بودند  گنجهای  معنوی

آن یکی می‌گفت با صد آب و تاب

از نبرد رستم و افراسیاب


آنکه بودی ناطق و شهنامه خوان

جمع بودی گرد او پیر و جوان

گفتی از سهراب و از گرد آفرین

حافظان خطه ی ایران زمین

گه ز تهمینه ز زال و که ز گیو

گه سیاوش گاه از اشکان دیو


گه ز آرش پهلوان نیک کیش

آنکه در تیرش نهادی جان خویش


گاه از ذهاک دون و بد سرشت

آنکه تخم زشتی اندر دهر کشت


یاد دارم گفت آن شهنامه خوان

بس سخنها زان پلید بد روان


هر زمان گفتی سخن زان مار دوش

خون مردم زان پلید آمد به جوش


گفت بر دوشش برییدی دو مار

هر دوتا بودی حریص و مغز خوار


هر که بودی دوستدار این دیار

مغز او کشتی خوراک آن دو مار


هرکه مغزش از تفکر پاک بود

او امان از حیله ی ذهاک بود

طالب مغز جوانان بیشتر

بر دل هر مادری صد نیشتر


عاقبت مرد دلیر آن زمان

بود نامش کاوۀ آهنگران


بیرقی افراشت آن روشن روان

نام آن بیرق درفش کاویان


گرد آن بیرق بشد هر مرد و زن

تا که شوید زشتی از مام وطن


عاقبت آن اهرمن بر خاک شد

خاک ایران از وجودش پاک شد


گفت آن شهنامه خوان خوش بیان

هموطن ای مرد و زن پیر و جوان


هر زمان ذهاک با مکری گران

می نماید خویش را بر مردمان


هر که شد خصم جوانان وطن

یا بود ذهاک، یا چون اهرمن


گفت می باید همه کاوه شوید

دشمن هر مکر و هر یاوه شوید


سخت بر کوبید مغر اهرمن

تا بماند پاک این خاک وطن

یاد آن دوران خوب کودکی

یاد آن مردان نیک دشتکی


یاد آن عهد خوش بی بازگشت

همچو برق و باد آن دوران گذشت

کاش می‌شد سر نوشت از نو نوشت

زندگی می‌گشت چون باغ بهشت

 

به گزارش ایرنا، این روابط عمومی افزود: طی جلسات گروه كارشناسی كمیته گردشگری روستایی وعشایری اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری فارس و با بررسی های كارشناسی از 16 روستای هدف گردشگری این استان روستای دشتك به مدت دو سال به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است .

ایجاد زیر ساخت های گردشگری و امكانات لازم با همكاری مسئولین محلی و نهاد های مربوط می تواند شرایط لازم برای حضور گردشگران را دراین روستای منحصر بفرد تاریخی امكان پذیر نماید.

این روستا در تنگه كوه دشتك در شمال منطقه درودزن قراردارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و هوای سرد در پاییز و زمستان است.

روستای یاد شده یكی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است كه بقایایی از دوران هخامنشیان نیز در آن یافت شده و شكل‌گیری این روستا بر اساس یافته‌های تاریخی به قرن هفتم هجری قمری برمی گردد.

مردم این روستا به زبان فارسی و لهجه دشتكی صحبت می‌كنند و بر اساس سرشماری‌های انجام شده این روستا افزون بر ‎ 2300نفر جمعیت دارد.

روستای دشتك ‌در منطقه‌ای كوهستانی قرار دارد و بافت كالبدی آن به تبعیت از منطقه كوهستانی دارای شیب و به صورت پلكانی‌است ازاین رو می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

خانه‌های قدیمی این روستاازخشت و گل ساخته شده و با چینش پلكانی جلوه‌ای زیبا به این روستا داده است. روستای دشتك همچنین دارای پوشش جنگلی، باغ‌های وسیع، چشمه ساران فراوان، آبشارهای زیبا و مناظر طبیعی دلنواز است.

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی؛صنایع دستی و گردشگری استان فارس همچنین‌اعلام كرد:درخت كهنسال چناراین روستا كه ‌هسته اولیه شكل‌گیری این روستا است پیشینه‌ای چهار هزار ساله دارد و یكی از قدیمی‌ترین درختان ایران به شمار می‌آید.

راه پله قدیمی این روستا كه ‎ 1200پله دارد نیز از دیگر موارد دیدنی در این روستا است ، این راه پله كه ' كتل ' نام دارد ارتباط روستا با مناطق پایین دست را برقرار می‌كند.

درروستای دشتك همچنین شش‌آسیاب قدیمی وجوددارد كه در گذشته مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته و نشانگر بافت تاریخی این روستا است.

چشمه‌های معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه،دره وآبگرمی كه آبهای معدنی و شفا بخش دارد از دیگر دیدنی های این روستا است.

همچنین در این روستا چشمه‌های سی چاه ، باباجمال ، آب چغور ، بید چنگ ، پای بیدی ، دم تنگ ، بیدك ، عابدو ، گردوك ، تدك ، باغك ، سیبكی و چشمه گل به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی خودنمایی می‌كند.

گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی نیز از جمله صنایع دستی در این روستا است كه مورد توجه گردشگران قرار دارد.

موسیقی محلی مردم‌این روستا كه مورد توجه گردشگران است نیز با نی نواخته می شود و نغمه‌های محلی و شوشتری، در بین این مردم رواج دارد.

این روستا در فاصله ‎ 80كیلومتری شمال شیراز قرار دارد و از طریق شهرستان مرودشت و بخش كامفیروز دسترسی به آن امكان پذیر است

 

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس اعلام كرد:روستای دشتك ازتوابع بخش درودزن شهرستان مرودشت به عنوان نخستین روستای هدف گردشگری انتخاب شده است.

1391/05/21 - 08:31

به گزارش ایرنا، این روابط عمومی افزود: طی جلسات گروه كارشناسی كمیته گردشگری روستایی وعشایری اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری فارس و با بررسی های كارشناسی از 16 روستای هدف گردشگری این استان روستای دشتك به مدت دو سال به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است .

ایجاد زیر ساخت های گردشگری و امكانات لازم با همكاری مسئولین محلی و نهاد های مربوط می تواند شرایط لازم برای حضور گردشگران را دراین روستای منحصر بفرد تاریخی امكان پذیر نماید.

این روستا در تنگه كوه دشتك در شمال منطقه درودزن قراردارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و هوای سرد در پاییز و زمستان است.

روستای یاد شده یكی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است كه بقایایی از دوران هخامنشیان نیز در آن یافت شده و شكل‌گیری این روستا بر اساس یافته‌های تاریخی به قرن هفتم هجری قمری برمی گردد.

مردم این روستا به زبان فارسی و لهجه دشتكی صحبت می‌كنند و بر اساس سرشماری‌های انجام شده این روستا افزون بر ‎ 2300نفر جمعیت دارد.

روستای دشتك ‌در منطقه‌ای كوهستانی قرار دارد و بافت كالبدی آن به تبعیت از منطقه كوهستانی دارای شیب و به صورت پلكانی‌است ازاین رو می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

خانه‌های قدیمی این روستاازخشت و گل ساخته شده و با چینش پلكانی جلوه‌ای زیبا به این روستا داده است. روستای دشتك همچنین دارای پوشش جنگلی، باغ‌های وسیع، چشمه ساران فراوان، آبشارهای زیبا و مناظر طبیعی دلنواز است.

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی؛صنایع دستی و گردشگری استان فارس همچنین‌اعلام كرد:درخت كهنسال چناراین روستا كه ‌هسته اولیه شكل‌گیری این روستا است پیشینه‌ای چهار هزار ساله دارد و یكی از قدیمی‌ترین درختان ایران به شمار می‌آید.

راه پله قدیمی این روستا كه ‎ 1200پله دارد نیز از دیگر موارد دیدنی در این روستا است ، این راه پله كه ' كتل ' نام دارد ارتباط روستا با مناطق پایین دست را برقرار می‌كند.

درروستای دشتك همچنین شش‌آسیاب قدیمی وجوددارد كه در گذشته مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته و نشانگر بافت تاریخی این روستا است.

چشمه‌های معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه،دره وآبگرمی كه آبهای معدنی و شفا بخش دارد از دیگر دیدنی های این روستا است.

همچنین در این روستا چشمه‌های سی چاه ، باباجمال ، آب چغور ، بید چنگ ، پای بیدی ، دم تنگ ، بیدك ، عابدو ، گردوك ، تدك ، باغك ، سیبكی و چشمه گل به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی خودنمایی می‌كند.

گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی نیز از جمله صنایع دستی در این روستا است كه مورد توجه گردشگران قرار دارد.

موسیقی محلی مردم‌این روستا كه مورد توجه گردشگران است نیز با نی نواخته می شود و نغمه‌های محلی و شوشتری، در بین این مردم رواج دارد.

این روستا در فاصله ‎ 80كیلومتری شمال شیراز قرار دارد و از طریق شهرستان مرودشت و بخش كامفیروز دسترسی به آن امكان پذیر است.ك/1

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس اعلام كرد:روستای دشتك ازتوابع بخش درودزن شهرستان مرودشت به عنوان نخستین روستای هدف گردشگری انتخاب شده است.

1391/05/21 - 08:31

به گزارش ایرنا، این روابط عمومی افزود: طی جلسات گروه كارشناسی كمیته گردشگری روستایی وعشایری اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری فارس و با بررسی های كارشناسی از 16 روستای هدف گردشگری این استان روستای دشتك به مدت دو سال به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است .

ایجاد زیر ساخت های گردشگری و امكانات لازم با همكاری مسئولین محلی و نهاد های مربوط می تواند شرایط لازم برای حضور گردشگران را دراین روستای منحصر بفرد تاریخی امكان پذیر نماید.

این روستا در تنگه كوه دشتك در شمال منطقه درودزن قراردارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و هوای سرد در پاییز و زمستان است.

روستای یاد شده یكی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است كه بقایایی از دوران هخامنشیان نیز در آن یافت شده و شكل‌گیری این روستا بر اساس یافته‌های تاریخی به قرن هفتم هجری قمری برمی گردد.

مردم این روستا به زبان فارسی و لهجه دشتكی صحبت می‌كنند و بر اساس سرشماری‌های انجام شده این روستا افزون بر ‎ 2300نفر جمعیت دارد.

روستای دشتك ‌در منطقه‌ای كوهستانی قرار دارد و بافت كالبدی آن به تبعیت از منطقه كوهستانی دارای شیب و به صورت پلكانی‌است ازاین رو می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

خانه‌های قدیمی این روستاازخشت و گل ساخته شده و با چینش پلكانی جلوه‌ای زیبا به این روستا داده است. روستای دشتك همچنین دارای پوشش جنگلی، باغ‌های وسیع، چشمه ساران فراوان، آبشارهای زیبا و مناظر طبیعی دلنواز است.

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی؛صنایع دستی و گردشگری استان فارس همچنین‌اعلام كرد:درخت كهنسال چناراین روستا كه ‌هسته اولیه شكل‌گیری این روستا است پیشینه‌ای چهار هزار ساله دارد و یكی از قدیمی‌ترین درختان ایران به شمار می‌آید.

راه پله قدیمی این روستا كه ‎ 1200پله دارد نیز از دیگر موارد دیدنی در این روستا است ، این راه پله كه ' كتل ' نام دارد ارتباط روستا با مناطق پایین دست را برقرار می‌كند.

درروستای دشتك همچنین شش‌آسیاب قدیمی وجوددارد كه در گذشته مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته و نشانگر بافت تاریخی این روستا است.

چشمه‌های معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه،دره وآبگرمی كه آبهای معدنی و شفا بخش دارد از دیگر دیدنی های این روستا است.

همچنین در این روستا چشمه‌های سی چاه ، باباجمال ، آب چغور ، بید چنگ ، پای بیدی ، دم تنگ ، بیدك ، عابدو ، گردوك ، تدك ، باغك ، سیبكی و چشمه گل به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی خودنمایی می‌كند.

گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی نیز از جمله صنایع دستی در این روستا است كه مورد توجه گردشگران قرار دارد.

موسیقی محلی مردم‌این روستا كه مورد توجه گردشگران است نیز با نی نواخته می شود و نغمه‌های محلی و شوشتری، در بین این مردم رواج دارد.

این روستا در فاصله ‎ 80كیلومتری شمال شیراز قرار دارد و از طریق شهرستان مرودشت و بخش كامفیروز دسترسی به آن امكان پذیر است.ك/1

[ جمعه بیستم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 19:58 ] [ azari ]

[ ]